Nábytek z palet: Levný trend, který zvládnete vyrobit i sami!

27.05.2022

Paletový nábytek je velkým trendem poslední doby. Možná je to díky nízké ceně materiálu, širokým možnostem využití palet, nebo díky tomu, že si nábytek můžete vyrobit i sami. Oproti běžnému typovému nábytku z řetězců je ten z palet jistým osvěžením každého interiéru i exteriéru.

Pokud jste tak trochu kutil a práce s vrtačkou a malířskými pomůckami vám není cizí, můžete se pustit do projektu. Ať už se vrhnete na sedačku, stolek nebo třeba stojan na květiny, budete v první řadě potřebovat palety. Že nevíte, kde je sehnat, jak začít a co všechno k výrobě nábytku potřebujete? Nevadí, my vám to prozradíme!

Jaké palety jsou potřeba a kde je sehnat?

Palety jsou běžné ve čtyřek základních rozměrech - 1200 x 1000 mm, 1200 x 800 mm, 800 x 600 mm a 600 x 400 mm. Kromě délky a šířky se mohou lišit také v nosnosti. Ta začíná na 50 kilogramech, takže k našemu využití je rozhodně dostačující. Výběr velikosti závisí hlavně na tom, co chcete z palet vyrobit. Jestliže máte v plánu velkou sedací soupravu na terasu, rozhodně sáhněte po těch největších. Pokud budete z palet dělat odkládací stolek nebo polici na drobnosti či květiny, budou perfektně vypadat i menší rozměry.

Palety lze samozřejmě sehnat přímo u výrobce. Není to však nejlepší cesta, potřebujete jich totiž jen pár a výrobci je obvykle prodávají po desítkách až stovkách. Porozhlédněte se tedy v okolí po výkupně palet nebo na internetových bazarech. Důležité je si vybírat pěkné, zachovalé a nepoškozené kousky, což se o všech použitých paletách rozhodně říct nedá.

Příprava a potřebný materiál

Zakoupené palety nemůžeme začít hned po příjezdu domů montovat v nábytek. Nejprve je potřeba připravit palety a naplánovat konečný vzhled. Palety si tedy rozložte tak, jak budou ve finále, a nezapomeňte si je označit, aby se nepomíchaly - zejména pak ve chvíli, kdy některou z nich zkracujete pomocí pilky.

Dalším krokem je obroušení povrchu. Na to je nejlepší elektrická bruska s jemným kotoučem, na záhyby nebo místa okolo hřebíků si vezměte brusný papír. Palety nikdy nebudou úplně hladké, jde však o to, aby z nich netrčely třísky a nebyly tak nebezpečné. Chcete-li nábytek umístit ven, je nutné ho naimpregnovat. Použijte vhodnou impregnaci, která ochrání dřevo před vlhkostí i škůdců. Palety můžete také natřít barvou na dřevo dle vlastního výběru.

Ve fantazii se meze nekladou

Je opravdu velké množství možností, jak s paletami naložit. V interiéru se velice dobře hodí na výrobu postelí. Díky ideálním rozměrům větších variant na ně výborně sedí běžné matrace. Dalším oblíbeným kouskem z palet je naprosto jednoduchý botník, který vznikne z upravené palety postavené na bok, otočená její vrchní stranou ke zdi. Do mezer mezi jednotlivými prkny jednoduše postavíme boty a botník je na světě. Vrchní strana pak může sloužit třeba k odkládání klíčů a jiných drobností.

Palety se dají výborně využít i venku. Paletové sedací soupravy i stoly jsou levným, a zároveň nápaditým a odolným řešením pro každou terasu a zahradu. Poskládat si je můžete přesně dle vašich prostorových možností. Pak už stačí jen pořídit pěkné textilní doplňky a podsedáky, a můžete se v klidu posadit. K sedačce si nezapomeňte vyrobit ani jednoduchý stůl z několika palet postavených na sebe. Nahoru stačí položit skleněnou desku a je hotovo!

Údržba a životnost paletového nábytku

Mnoho lidí se dřevu kvůli náročné péči vyhýbá, zejména pak v exteriéru, kde mají mnozí pocit, že dřevo rychle podléhá působení vnějších vlivů. Palety jsou ale velice odolné a při správném opracování a kvalitní impregnaci vám nábytek z nich bude dělat radost roky. Pozitivní je, že dát paletám nový vzhled je velice jednoduché - prostě jen obrousíte povrch a znovu natřete.

Do běžné údržby pak spadá otírání povrchu navlhčeným hadříkem. Problém může nastat při usazovaní prachu a jiných nečistot v otvorech palet, hlavně při venkovním využití. K jejich vyčištění je nejrychlejší a nejjednodušší použít vysavač.