Jak pěstovat feferonky?

09.05.2022

Chilli papričky už dávno nejsou doménou jen mexické kuchyně. Jejich ostrá chuť se dostala do pokrmů po celém světě a díky své oblíbenosti se šlechtitelé doslova předháněli ve vytváření nových kultivarů. Dnes už jsou odrůdy chilli papriček poměrně ustálené a my si tam můžeme vybrat od těch lehce pikantních po skutečně nebezpečně ostré. Jak je ale vypěstovat v domácích podmínkách?


Klíčení semínek

V prvním kroku je samozřejmě nutné nechat vyklíčit semena. Ta je dobré na den namočit do teplé vody, a poté vyset do sadbovače, který lze přikrýt plastovým víkem. Semínka pak můžeme umístit do blízkosti radiátoru, protože je vyséváme už během února, kdy je ještě zima, ovšem paprikám prospívá spíše teplo. Když nastavíme optimální podmínky, vyklíčí nám semena již v prvním týdnu.

Přesazení na stanoviště

Když se objeví první lístky, je třeba rostliny přepikýrovat. S tím vyčkáme, než budou sazeničky dostatečně pevné a stonky se nebudou ohýbat. Po pikýrování ještě necháme papriky zesílit. Teprve když mají sazenice více než 15 centimetrů a jsou dostatečně silné, můžeme je přemístit do volné půdy na zahradě.

Hnojení

Málo která rostlina nám bude růst jen tak bez živin a jinak tomu není ani u chilli papriček. V období růstu potřebují jiné živiny než při květu a dozrávání plodu, to bychom měli mít na paměti. Dusík je důležitý zejména v prvních týdnech života rostliny. Poté už jej střídáme spíše za draslík a fosfor. Dobrým kompromisem mohou být již připravená organická hnojiva pro plodovou zeleninu nebo dobře uležený kompost, který promícháme se substrátem ještě před vysazením.

Pozor na houby a škůdce

Houbová onemocnění mohou na papriky čekat již v substrátu. Z tohoto důvodu je v první řadě důležité vybírat ten nejkvalitnější. Ani tak se však jejich přítomnosti nemusíme vyhnout a mohou napadnou naše mladé sazeničky, což způsobí takzvané padání klíčních rostlin. S houbovými chorobami lze bojovat jednoduše - pomocí tekutých fungicidů, které se aplikují společně se zálivkou.

Co se týče škůdců, nejčastěji se objevují mšice a jiný savý hmyz. Skvělou prevencí je rozmístění kávové sedliny kolem dostatečně silných rostlin nebo zalévání kopřivovým macerátem. Při opravdu silném napadení není obyčejně jiného východiska než použít klasický insekticid určený k hubení mšic.